Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co stanie się, jeśli zignorujesz mandat za brak biletu w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym (MPK)? Czy istnieje możliwość uniknięcia płacenia takiego mandatu? Jakie są konsekwencje takiego działania? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania, omawiając szczegółowo konsekwencje niezapłacenia mandatu za brak biletu, proces przedawnienia takiego mandatu, a także możliwe opcje, jeśli nie jesteś w stanie zapłacić mandatu.

 

Mandat za brak biletu w MPK – jakie są konsekwencje niezapłacenia?

Za jazdę bez biletu w MPK grozi mandat. Wysokość mandatu za brak biletu zazwyczaj oscyluje w granicach 150-200 zł, zależnie od miasta. Na przykład, mandat za brak biletu MPK w Poznaniu może być inny niż mandat za brak biletu MPK w Łodzi czy Białymstoku.

Jeżeli nie uregulujesz tego mandatu w wyznaczonym terminie, musisz liczyć się z konsekwencjami. W pierwszej kolejności otrzymasz wezwanie do zapłaty. Jeżeli to nie poskutkuje, możesz otrzymać sądowy nakaz zapłaty.

Nieuregulowanie mandatu może prowadzić do dodatkowych kosztów, takich jak odsetki za zwłokę, koszty procesowe, a nawet wynagrodzenie prawnika drugiej strony. W efekcie, dług może być znacznie wyższy niż pierwotna kwota mandatu.

 

Czy mandat za brak biletu w MPK może się przedawnić?

Tak, mandat za brak biletu może się przedawnić. Zgodnie z prawem, na rozpoczęcie procedury dochodzenia roszczeń jest rok. Jeżeli jednak wierzyciel uzyska orzeczenie sądu w sprawie zapłaty, to takie dochodzenie roszczeń może być przedłużone o 6 lat.

Bieg przedawnienia liczy się, co do zasady od daty, która widnieje na mandacie jako ostatni dzień zapłaty. Jeżeli jednak złożysz reklamację to bieg przedawnienia się zawiesza, do momentu, gdy otrzymasz odpowiedź na taką reklamację.

 

Co zrobić, jeśli nie stać Cię na zapłatę mandatu?

Jeżeli nie jesteś w stanie zapłacić mandatu, warto napisać wniosek z prośbą o rozłożenie należności na raty. To może pomóc uniknąć konsekwencji związanych z niezapłaceniem mandatu, takich jak wezwanie do zapłaty czy sądowy nakaz zapłaty.

 

Podsumowanie

Mandat za brak biletu w MPK to poważna sprawa, której nie należy lekceważyć. Jeżeli nie zapłacisz mandatu, musisz liczyć się z konsekwencjami, które mogą być znacznie bardziej kosztowne niż sama kwota mandatu. Dlatego zawsze warto mieć bilet podczas jazdy MPK.

Zapytaj o wycenę

Nasze wynagrodzenie jest zawsze indywidualnie ustalane z klientem. Stosujemy cztery podstawowe sposoby rozliczania:

– ryczałt za umówioną pracę,

– wynagrodzenie za godzinę pracy,

– ryczałt plus dodatkowo wynagrodzenie uzależnione od wyniku sprawy.

Stawkę ryczałtową ustalamy w oparciu o szacunkowy nakład pracy jaki będzie potrzebny przy danej sprawie.

Dane kontaktowe

noun-map-pin-1037256 kopia

ul.Mickiewicza 14/1

10-509 Olsztyn

  Zapoznałem(am) się z Polityką prywatności i wyrażam zgodę na otrzymywanie w formie telefonicznej i mailowej ofert, wizualizacji, informacji, materiałów, newsletterów.

  Zapoznałem(am) się z powyższą klauzulą informacyjną, Polityką prywatności i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Kancelarię.

  Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

  Administrator Danych
  Polityka Prywatności
  Akceptuję