BNP Paribas, globalny gigant bankowy z siedzibą we Francji, od lat jest obecny na polskim rynku finansowym. Jednak 2023 rok przyniósł dla banku wyjątkowe wyzwania związane z kredytami frankowymi. W obliczu rosnącej liczby pozwów i presji ze strony konsumentów, bank musi podjąć decydujące kroki w celu rozwiązania tej palącej kwestii.

 

Geneza problemu kredytów frankowych

Kiedy kredyty frankowe były wprowadzane na polski rynek, wiele osób uważało je za atrakcyjną opcję finansową. Niskie stopy procentowe i korzystny kurs franka szwajcarskiego przyciągały konsumentów. Jednak z czasem, w miarę jak kurs franka zaczął rosnąć, raty kredytów stały się dla wielu kredytobiorców nieosiągalne. Wielu z nich poczuło się oszukanych przez skomplikowane i niejednoznaczne klauzule w umowach, co doprowadziło do masowych pozwów sądowych.

 

Reakcja BNP Paribas na narastający kryzys

W odpowiedzi na narastającą falę niezadowolenia, BNP Paribas postanowił wprowadzić program ugód frankowych. Program ten miał na celu konwersję spornych kredytów na złotówki, co miało pomóc w zmniejszeniu ryzyka prawnego dla banku. Jednak mimo tych starań, do końca czerwca 2023 roku bank zdołał przekształcić jedynie 2 617 z 4 507 spornych umów.

 

Orzeczenia TSUE a sytuacja BNP Paribas

Czerwcowe wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) miały ogromny wpływ na decyzje wielu kredytobiorców. Wielu z nich, zachęconych korzystnymi decyzjami sądu w Luksemburgu, zdecydowało się na rezygnację z wcześniej zaakceptowanych ugód. To postawiło BNP Paribas w trudnej sytuacji, zmuszając do przemyślenia strategii dotyczącej kredytów frankowych.

 

Szczegółowa analiza danych

 • Propozycje ugód: Do końca pierwszego półrocza 2023 roku, BNP Paribas skierował propozycje ugód do ponad 12 tys. frankowiczów. To ogromna liczba, która pokazuje skalę problemu.

 • Nowe pozwania: W II kwartale 2023 roku bank został pozwany w 633 nowych sprawach dotyczących kredytów frankowych. To świadczy o tym, że problem nie zanika, ale wręcz narasta.

 • Wyroki sądowe: Z 623 prawomocnych wyroków sądowych dotyczących kredytów frankowych przeciwko BNP Paribas, aż 447 było korzystnych dla kredytobiorców. To alarmujący wskaźnik dla banku, który musi teraz zmierzyć się z konsekwencjami tych decyzji.

 • Rezerwy finansowe: Rezerwy banku na ewentualne rozliczenia z kredytobiorcami wynoszą obecnie 2,12 mld zł. To ogromna suma, która może wpłynąć na kondycję finansową banku.

 • Wskaźnik pokrycia: Wskaźnik pokrycia portfela frankowego odpisami w BNP Paribas wynosi 62,7%. To świadczy o ostrożności banku w obliczu potencjalnych strat.

Perspektywy na przyszłość

W obliczu rosnącej liczby pozwów sądowych i niepewnej sytuacji prawnej, BNP Paribas musi podjąć decydujące kroki w celu rozwiązania problemu kredytów frankowych. Czy bank zdecyduje się na masowe ugody, czy też będzie szukał innych rozwiązań? Tylko czas pokaże, jakie kroki podejmie BNP Paribas, aby przywrócić zaufanie swoich klientów w Polsce. Jedno jest pewne – kwestia kredytów frankowych będzie miała wpływ na przyszłość banku w Polsce przez wiele lat.

Zapytaj o wycenę

Nasze wynagrodzenie jest zawsze indywidualnie ustalane z klientem. Stosujemy cztery podstawowe sposoby rozliczania:

– ryczałt za umówioną pracę,

– wynagrodzenie za godzinę pracy,

– ryczałt plus dodatkowo wynagrodzenie uzależnione od wyniku sprawy.

Stawkę ryczałtową ustalamy w oparciu o szacunkowy nakład pracy jaki będzie potrzebny przy danej sprawie.

Dane kontaktowe

noun-map-pin-1037256 kopia

ul.Mickiewicza 14/1

10-509 Olsztyn

  Zapoznałem(am) się z Polityką prywatności i wyrażam zgodę na otrzymywanie w formie telefonicznej i mailowej ofert, wizualizacji, informacji, materiałów, newsletterów.

  Zapoznałem(am) się z powyższą klauzulą informacyjną, Polityką prywatności i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Kancelarię.

  Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

  Administrator Danych
  Polityka Prywatności
  Akceptuję